Pojem felinoterapie, historie v České republice

Co znamená pojem felinoterapie?

Možná jste to slovo ještě ani neslyšeli. Nejedná se zcela o novou formu zoorehabilitace; spíše je to tak, že terapie s kočkou, které se už i v naší republice začínají věnovat dobrovolníci z řad odborné i laické veřejnosti, dostala svůj název. Co je to vlastně felinoterapie?

Jedná se o využití kočky v rámci AAA (animal assisted activities), při které dochází k vzájemnému pozitivnímu působení kočky a člověka. Přínosy jsou podobné jako u jiných forem zoorehabilitace, až na to, že pomáhající práce s kočkou je velice náročná, a proto se jí zatím věnuje tak málo lidí. My jsme to zkusili a zjistili jsme, že to jde. A tak se možná i mezi vámi najde někdo, kdo by to rád zkusil, jen by se potřeboval dozvědět informace. A proto vzniká tato stránka.

Jak to všechno začalo?

Felinoterapii se u nás začala intenzivněji věnovat paní Daniela Hypšová z Nezávislého chovatelského klubu v Mladé Boleslavi. Formulovala kritéria, která by měla splňovat každá terapeutická kočka. Se svým zvířetem můžete dokonce absolvovat i zkoušky; pokud je splníte, dostanete dvouletý certifikát, že jste dobrý felinoterapeutický tým. Zkoušky jsou velice náročné, takže zatím je v republice absolvovalo jen několik málo zvířat.

V září roku 2008 začala na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity vznikat dizertační práce na téma „Zvyšování kvality života s pomocí felinoterapie“. Po dokončení psychologie a speciální pedagogiky na Pedagogické fakultě UK jsem díky laskavosti děkana ZSF JU, prof. MUDr. Miloše Velemínského, CSc., dostala příležitost začít tvořit tuto práci, u nás dosud ojedinělou. Ráda vás budu průběžně informovat o jejích výsledcích.

Jako hrdá spolumajitelka (momentálně) sedmi koček jsem dospěla k názoru, že tato úžasná zvířata se zatažitelnými drápky a vyčnívajícím smyslem pro humor jsou nezbytná k mému životu, a protože mně osobně pomohly kočky v mnoha obtížných situacích, proč to nezkusit předat dál? Ano, práce s kočkami je obtížnější než se psy, proto ji také málokdo dělá, ale zase je spousta lidí, zejména starších, kteří kočky preferují před ostatními zvířaty. Snad pro jejich ideální velikost na klín, pro jejich eleganci a vznešenost, ale také klid, vyrovnanost a uklidňující účinek, nebo pro jejich úžasné předení. A tak by mohly kočky, mnohdy samy v nouzi, pomáhat lidem, kteří je potřebují.

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace Rozumím